Uvala Žanjic, septembar 2012. godine,
Nećemo preterati ako kažemo da je septembarsko ronjenje u uvali Žanjic nešto najlepše što se može doživeti u podmorju Crne Gore. Za ovu akciju, mesta su počela da se rezervišu još pre tri meseca, tako da smo na more došli sa maksimalno popunjenim kapacitetima. Ronjenja su izvođena sa ronilačkog broda „Downunder“ za koji bez dvoumljenja možemo reći da je najkvalitetniji ronilački brod u tim vodama. Tokom tri ronilačka dana napravljeno je šest zarona na pozicijama ostrvo Mamula, Patrolac, Tihani, Posejdonov grad, Spitfire i rt Veslo.
Ostrvo Mamula
Ne možete ostati ravnodušni kada na ulasku u Boku Kotorsku naiđete na ostrvo sa tvrđavom, koja datira još iz doba Austro-Ugarske monarhije. Planirali smo da prvo ronjenje napravimo na jugo-zapadnoj strani ovog ostrva. Maksimalna dubina je bila 25 metara a temperatura mora sjajnih 24 stepena Celzijusa, od površine do dna!
Patrolac
Uvek atraktivan za sve ronilačke kategorije „Patrolac“ je bio predviđen za drugo ronjenje, prvog dana ekskurzije. Potopljen kao meta na davnim manevrima nekadašnje JNA, ovaj brod je potonuo na dubinu od 25 metara i stoji u idealno ravnom položaju, kao da plovi. Vidljivost je bila preko dvadeset metara, tako da je olupina bila vidljiva i sa površine što je dodatno ulepšalo zaron.
Tihani
Austro-Ugarski parobrod Tihani je sigurno jedna od najlepših olupina u podmorju Crne Gore. Leži na dnu, na dubini od 42 metra, blago nagnut na desni bok. Vidljivost nas je ponovo poslužila tako da smo mogli u celini da sagledamo ovaj veličanstveni brod.
Posejdonov grad
Sistem od nekoliko vezanih potkapina, kroz koje prodiru sunčevi zraci, među roniocima sa ovog podneblja poznat je pod imenom Posejdonov grad. Teren je izuzetno bogat ribom, tako da smo imali priliku da ronimo sa jatom malih gofova – feluna, obiljem šparova, salpi i picova. Najsrećniji su sreli čak i nekoliko kernji. Kada se doda da je na ovoj poziciji i sjajan klif koji pada na dubinu od 48 metara, nesumnjivo je da Posejdonov grad spada među najatraktivnije lokacije za ronjenje.
Spitfire
Legendarni avion koji je pao u more ispred Rosa, polovinom II Svetskog rata, danas je lokacija koja privlači pažnju ronilaca. Bogata priča koja se razvija oko ovog aviona (možete je pročitati na linku: http://www.svetronjenja-sdt.rs/images/casopis/septembar-decembar_2006.pdf) pruža mogućnost da zaron na dubinu od 30 metara, bude svojevrstan zaron u burnu istoriju Bokokotorskog zaliva.
Rt Veslo
Ova ronilačka pozicija predstavlja mesto sa najdubljim klifovima na crnogorskoj obali. Strmi zidovi se odmah uz stene samog rta strmo spuštaju na dubine od 45 i 62 metra. Ovo mesto je bilo izuzetno bogato živim svetom. Da li će tako ostati, je pod velikim znakom pitanja jer smo naišli na velike površine koje su pod algom Caulerpa Racemosa.
Za nama ostaje jedna sjajna ronilačka ekskurzija koju ćemo bez sumnje ponoviti i u 2013. godini.
Janez Kranjc & Ivana Orlović Kranjc
.